Samodzielne złomowanie pojazdu

W Sieci krąży wiele mitów dotyczących samodzielnego złomowania pojazdów. Okazuje się jednak, że proceder ten może skutkować nałożeniem na wykonującego sporej kary finansowej. Dowiedz się więcej o samodzielnym złomowaniu pojazdu.

W tym wpisie:

  • Po co złomować auto?
  • Czy można samodzielnie zezłomować pojazd?
  • Demontaż przed złomowaniem – podpowiedzi

Możliwość samodzielnego demontażu auta kusi wielu właścicieli, którzy chcieliby handlować używanymi częściami samochodowymi. Niestety, to wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Poznaj fakty dotyczące samodzielnego złomowania pojazdu.

Po co złomować auto?

Zacznijmy jednak od początku, czyli odpowiedzi na pytanie, po co w ogóle złomuje się pojazdy. Otóż czynność ta definitywnie kończy okres eksploatacji auta, które po złomowaniu może być wyłącznie z utylizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Samochodem po kasacji nie można legalnie poruszać się po drogach. 

Złomowanie pojazdu umożliwia jego wyrejestrowanie w wydziale komunikacji oraz zakończenie trwania obowiązkowej polisy OC. Do kasacji oddać można zarówno pojazd uszkodzony w wyniku np. wypadku, stary i skorodowany, jak i w całkiem dobrym stanie. O tym, kiedy zezłomować auto, decyduje jego właściciel lub współwłaściciele. 

Czy można samodzielnie zezłomować pojazd?

Po tym, jak auto trafi na złom, rozpoczyna się proces jego utylizacji. Obejmuje on między innymi demontaż części, z których niektóre po wnikliwej kontroli stopnia zużycia, trafiają ponownie na rynek. Wielu kierowców chciałoby zająć się tym osobiście, czyli w praktyce samodzielnie zezłomować pojazd. Jest to nieopłacalne z kilku powodów:

  • zabrania tego art. 53a ust. 1 ustawy z 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, 
  • rozebranie auta na części nie ułatwi jego wyrejestrowania,
  • nawet jeżeli z auta pozostała tylko karoseria, jej właściciel nadal musi opłacać składkę OC, 
  • zdemontowany pojazd bardzo trudno legalnie zezłomować. 

Dodajmy, że za samodzielną rozbiórkę samochodu można otrzymać grzywnę w wysokości nawet 300 tys. zł. Natomiast brak opłaconej polisy OC skutkuje mandatem w kwocie nawet 4200 zł. 

Demontaż przed złomowaniem – podpowiedzi

Samodzielne złomowanie pojazdu oznacza również kłopoty podczas oddawania na szrot, celem wykonania legalnej kasacji. Nie dość, że nie otrzymasz pieniędzy za pojazd do kasacji, to jeszcze będziesz musiał dopłacić za każdy kilogram, którego brakuje do fabrycznej masy samochodu umieszczonej w dowodzie rejestracyjnym.

Jeśli więc koniecznie chcesz zdemontować cokolwiek przed oddaniem auta na złom, niech będą to drobne części np. listwy karoseryjne czy elementy kokpitu, logo producenta, spoilery itd. Tego typu części rzeczywiście osiągają czasami zawrotne ceny na internetowych aukcjach. Ale odpuść sobie wyciąganie z auta do kasacji silnika czy skrzyni biegów, ponieważ to już kompletnie się nie opłaca. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń do nas