Jak przygotować auto do kasacji?

Zamierzasz oddać samochód na złom, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Chciałbyś załatwić sprawę szybko i bez zbędnych komplikacji. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak przygotować auto do kasacji.
Spis treści:

  • Czym jest kasacja i po co się ją wykonuje?
  • Co jest ważne przy złomowaniu?
  • Tego nie musisz robić przed kasacją

Pamiętaj, że kasację auta przeprowadzisz tylko i wyłącznie w Stacji Demontażu Pojazdów. To ważne, ponieważ nie każdy szrot jest autozłomem w prawnym tego słowa znaczeniu. W niektórych możesz jedynie sprzedać swój samochód, ale nie zezłomować. 

Czym jest kasacja i po co się ją wykonuje?

Kasacja jest procesem, w wyniku którego pojazd bezpowrotnie zostanie wycofany z użytku. Po jej wykonaniu od razu otrzymujesz zaświadczeniem o złomowaniu auta. Na podstawie tego dokumentu wyrejestrujesz pojazd oraz zakończysz polisę OC.

Kasacja auta jest niezbędna, gdy chcemy zakończyć eksploatację uszkodzonego lub po prostu starego pojazdu. Należy ją przeprowadzić, gdy stan techniczny samochodu nie pozwala na jego dalszą eksploatację, a naprawa jest nieopłacalna lub niemożliwa. 

Co jest ważne przy złomowaniu?

Najważniejsze przy złomowaniu jest posiadanie kompletu dokumentów, czyli:
dowodu rejestracyjnego,
karty pojazdu, jeżeli została ona wydana
dowodu tożsamości,
pełnomocnictwa od współwłaścicieli pojazdu, jeśli tacy występują. 

Na złom zabierz także obie tablice rejestracyjne. Brak którejkolwiek z tych rzeczy nie wyklucza wykonania kasacji, ale może ten proces wydłużyć.

Tego nie musisz robić przed kasacją auta

Pamiętaj, że nie musisz wykonywać badań technicznych dla pojazdu, który zamierzasz zezłomować. Nie jest także konieczne jego mycie czy odkurzanie. W praktyce nie musisz nawet uruchamiać czy naprawiać auta, którym już nie da się jeździć. W takiej sytuacji po prostu zamów odbiór samochodu do kasacji w naszym auto złomie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń do nas