Kasacja pojazdu – jakie dokumenty?

Zanim wybierzesz się na autozłom, żeby oddać samochód do kasacji, upewnij się, że masz przy sobie komplet potrzebnych dokumentów. Dzięki temu auto zezłomujesz sprawnie i bez problemów. Sprawdź, co jest obowiązkowe, a czym w ogóle nie trzeba się martwić. 

W tym wpisie:

  • Gdzie legalnie zezłomować auto?
  • Dokumenty potrzebne do kasacji
  • Czego nie trzeba mieć podczas złomowania auta?

Złomowanie auta umożliwi Ci jego wyrejestrowania i oraz wypowiedzenie polisy OC, więc nie będziesz już musiał płacić za ubezpieczenie. Ale pierwszym przystankiem na tej drodze jest autozłom, w którym przeprowadzisz kasację. Dowiedz się więcej na ten temat. 

Gdzie legalnie zezłomować auto?

W świetle przepisów polskiego prawa legalnie zezłomować pojazd możesz tylko i wyłącznie w Stacji Demontażu Pojazdów. Punkty te zajmują się rozbiórką oraz recyklingiem aut wycofanych z użytkowania zgodnie z wieloma przepisami, między innymi tymi o ochronie środowiska. 

Stacje Demontażu Pojazdów często bywają nazywane autozłomami, ale tu czai się pułapka. Nie każdy szrot posiada bowiem uprawnienia do demontażu samochodów. Niektóre działają tylko jako pośrednicy, więc nie wystawią Ci zaświadczenia o przeprowadzeniu kasacji. 

Dokumenty potrzebne do kasacji

Skasować pojazd może wyłącznie jego właściciel lub współwłaściciel, posiadający stosowne upoważnienia od pozostałych współwłaścicieli. Oprócz tego na autozłomie będziesz potrzebował jeszcze:
– Twój dowód osobisty,
– dowód rejestracyjny pojazdu,
– kartę pojazdu (jeżeli została wydana).
Na szrot zabierz także obie tablice rejestracyjne auta. 

Czego nie trzeba mieć podczas złomowania auta?

Warto pamiętać, że do złomowania auta nie jest wymagany aktualny przegląd techniczny. Jeżeli badania się skończyły, nie możesz poruszać się takim pojazdem po drogach. Wtedy najlepiej zamówić u nas odbiór auta na złom bezpośrednio spod Twojego domu. Do przeprowadzenia kasacji nie jest również potrzebna opłacona polisa OC.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń do nas